Słuchasz techno = pomagasz zwierzakom


 

Wiesz, ile kosztuje futro? Mocny skład poznańskich DJów pomoże w piątek odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Kasę za wjazd na imprezę przeznaczamy na Otwarte Klatki, które potrzebują środków na prowadzenie kolejnych śledztw i interwencji na fermach norek, lisów i jenotów. Chcą sprawdzić, jaka jest faktyczna cena futra.

Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z Kasią z Otwartych Klatek, aby przybliżyć wam działania stowarzyszenia jak i sam cel zbiórki.

Zaanonsowaliście piątkowa imprezę hasłem „Słuchasz techno = pomagasz zwierzakom”. Czy to pierwsza impreza techno Otwartych Klatek? ; )

Tak, jest to pierwsza impreza benefitowa organizowana w klubie. Zdecydowaliśmy się na taką jej formę, ponieważ ludzie często pytają nas, gdzie i kiedy będzie można z nami po prostu pogadać, chcą się z nami spotykać. Projekt LAB dał nam możliwość wyjścia do tych wszystkich osób w kontekście mniej formalnym niż robimy to na codzień, np. przy akcjach streetworkowych czy festiwalach. Ma to być okazja do tego, żeby z nami porozmawiać, poznać nas jako osoby prywatne i oczywiście dobrze się bawić, a to wszystko upiększa fakt, że dochód z tej zabawy pomoże zwierzakom.

Zebrane środki z imprezy mają wesprzeć kampanię „Cena Futra”, której celem jest doprowadzenie do zakazu hodowli psowatych na futro. Jaka jest najważniejsza rzecz, którą powinniśmy wiedzieć o takiej hodowli?

Przede wszystkim to, że jest to hodowla nadzwyczaj okrutna i służy po prostu ludzkiej próżności i chciwości. Setki tysięcy zwierząt rocznie są zabijane po to, aby mogły komuś służyć jako płaszcz czy „modny dodatek”. Już samo to założenie jest nieludzkie. Dodatkowo zwierzęta swoje krótkie życie spędzają w opłakanych warunkach, nigdy nie wychodząc na światło słoneczne, są uwięzione w ciasnych klatkach, o które często się ranią, ale nikt nie idzie im z pomocą. W Poznaniu można odwiedzić dwa uratowane przez nas lisy – Cyryla i Ferdynanda. Zostały odebrane podczas interwencji i mieszkają teraz w Starym Zoo. Niestety Cyryl jest świetnym naocznym przykładem tego, że na fermach nie dba się o zdrowie zwierząt. Kiedy został zabrany z fermy jego przednia łapa była w tak opłakanym stanie, że musiała zostać amputowana. Na szczęście teraz już ma się dobrze i razem z Ferdynandem skacze po wybiegu. Takich zwierząt jest jeszcze cała masa, a walki z hodowcami trudne. Dlatego potrzebujemy wsparcia, także finansowego, aby móc przeprowadzać śledztwa i zbierać dowody na to, jak okrutnymi miejscami są fermy zwierząt futerkowych i móc przyczynić się do wprowadzenia zakazu dalszych hodowli w Polsce.

Jakie są najważniejsze sukcesy kampanii do tej pory?

Przede wszystkim to, że coraz więcej sklepów odzieżowych wycofuje się ze sprzedaży futer. Przekonaliśmy takie marki jak Solar, Zara, czy Topshop (w sumie do kampanii „Sklepy wolne od futer” należy ponad 320 międzynarodowych firm), a o okrucieństwie ferm zwierząt futerkowych mówią między innymi Karolina Korwin Piotrowska i Michał Piróg. Ludzie zaczynają inaczej patrzeć na futra. Zapisany w mentalności pogląd, że posiadanie futra świadczy o dobrej sytuacji majątkowej czy statusie społecznym, coraz częściej zmienia się na to, że jest to po prostu próżność i okrucieństwo. Udało się nam także doprowadzić do momentu, kiedy nasza petycja o zakazie hodowli psowatych na futra w Polsce trafiła do Sejmu i rozpatrywany jest tam teraz projekt ustawy zakazującej tego procederu.

Co mogę zrobić, jeśli w pobliżu mojego zamieszkania działa ferma?

Napisz do nas maila na adres kontakt@otwarteklatki.pl z uwzględnieniem miasta, w którym znajduje się ferma. W Otwartych Klatkach mamy odpowiednią grupę wolontariuszy zajmujących się właśnie pomocą osobą, które mieszkają w pobliżu ferm i chcą doprowadzić do ich zamknięcia. Drugą ważną rzeczą jest zrzeszenie jak największej ilości osób mieszkających w okolicy tej fermy, bo jak wiadomo „w grupie siła”, więc szanse na wprowadzenie zmiany będą tym większe im więcej osób stanie przeciw hodowcy.

Jak jeszcze was wspierać oprócz przyjścia na piątkową imprezę?

Pomagać nam można na naprawdę wiele sposobów. Podpisuj petycje, które udostępniamy, wspieraj nas swoją obecnością na wydarzeniach ulicznych i festiwalach. Można również przekazać nam darowiznę lub 1% podatku. Szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie internetowej (www.otwarteklatki.pl). Jeśli chcesz działać czynnie, należy wysłać formularz zgłoszeniowy, wtedy będziemy informować o wszystkich akcjach przy których potrzebujemy pomocy, a co jakiś czas także o szkoleniach dla nowych członków stowarzyszenia, które pozwoli Ci na działanie z nami na wysokich obrotach. Mam nadzieję, że wychodzenie do ludzi w taki sposób, który zrealizujemy w piątek przyciągnie do nas sporo nowych wolontariuszy.

Otwarte Klatki w Labie / Impreza Benefitowa
10.03.2017
23:00
Tax: 10 PLN +

Main: Sin, Mukti, Nilus, Old Woman
Bar: Elvira + Bogna, Miami Ufo Tour

Otwarte Klatki – http://www.otwarteklatki.pl/
Cena Futra – http://cenafutra.info/

Autor: Projekt LAB

2017/03/09